مقالات سایت
خانه » پارتیشن اداری » پارتیشن فضاهای داخلی و اداری
پارتیشن فضاهای داخلی و اداری

پارتیشن فضاهای داخلی و اداری

مهمترین عملکرد دیوارها، جداسازی کامل یا تقریبی فضاهای مختلف از یکدیگر است. این عملکرد، در محیط های اداری و دیگر فضاها می‌تواند نقش مهمی را در شخصیت فضاهای داخلی و جتی خارجی یک ساختمان، ایفا کند. با تقسیم فضا از طریق دیوارها و دیوارکشی بین بخش های مختلف کاری، می‌توانید فضایی با چند کاربری طراحی کنید.

تقسیم فضا های داخلی در طراحی ستنی و طراحی امروزی

در سیستم طراحی سنتی، چه در منازل و چه در محیط های کاری و اداری، هر فضا توسط چهار دیوار محصور و فعالیت ها در داخل این به اصطلاح چهاردیواری ها انجام می شود. در عصر حاضر با تغییراتی که در سبک زندگی و تکنولوژی روز و به تبع آن در اندازه و مساحت فضاها ایجاد شده، تعریف چهارچوب فعالیت ها نیز تغییر کرده است.

امروزه تقسیم فضا به صورتی انجام می شود که جریان سیال انرژی و سبک معماری و طراحی داخلی در کل مجموعه، قابل حرکت و دیدن باشد و کلیت طراحی و درک فضا بوسیله دیوارهای بلند جداکننده، از بین نرفته باشد. این گونه تقسیم بندی، به ویژه در سیستم های اداری که مجزا هستند اما اشراف مدیریت به کل سیستم وجود دارد، تقسیم بندی شناور نامیده می شود و نوع جداسازی را پارتیشن بندی شناور می نامند. پارتیشن (partition) به معنی جداسازی و قسمت بندی است.

پارتیشن فضاهای داخلی و اداری

در دهه های گذشته، این پارتیشن ها که اغلب از چوب ساخته می شدند، به صورت مجموعه ای بلند تا سقف امتداد می یافتند و گاه طبقات آن، فضایی برای قرار دادن اشیا تزئینی که از دو سو قابل رویت بودند، به کار می رفتند. این جداکننده ها، معمولا در میان دو فضای پذیرایی و نشیمن طراحی می شدند.

 

می توانید پارتیشن را در فضاهای داخلی برای کاربردهای زیر استفاده کنید:

. جداسازی فضای ورودی از فضاهای دیگر.
. جداسازی فضای هال از پذیرایی.
. پنهان کردن قسمت های قناس فضا، ستون های قرارگرفته در مرکز یا فضاهایی با دیوار کج.
. برای فضاسازی در اتاق خواب های بزرگ و تبدیل آن به دو اتاق تو در تو مثلا اتاق خواب و فضای کار یا قسمت خواب و فضای تعویض لباس و …

پارتیشن فضاهای داخلی و اداری

امروزه انواع مختلف و متعددی از پارتیشن در بازار موجود است که مانند دیوار، نقش جداکننده را در فضا ایفا می کند و از طرفی به علت تنوع در اندازه، فرم، نوع کاربری، متریال، رنگ، بافت، میزان شفافیت و …، عنصری کامل کننده در طراحی فضاهای داخلی، به شمار می آید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد