مقالات سایت
خانه » پارتیشن اداری » طراحی فضاهای اداری
طراحی فضاهای اداری

طراحی فضاهای اداری

فضا، نخستین ساخت مایه طراح و عنصری اصیل در طراحی داخلی است. ما نه تنها در حجم فضا حرکت می کنیم، بلکه در آن فرم ها را دیده، صداها را شنیده، نسیم ملایم و گرمای خورشید را احساس و رایحه گل های شکوفا را استشمام می کنیم. فضا، ویژگی های حسی و زیبایی شناختی را وامدار محیط پیرامون خود است.

فضا، عنصری مادی چون چوب و سنگ نیست و ذاتا ‎شکل خاص و قابل درکی ندارد. هنگامی که عنصری در حوزه اش قرار می گیرد، ارتباطی دیداری با آن عنصز برقرار می شود. با حضور دیگر عناصر در این حوزه، ارتباط های گوناگونی میان فضا و عناصر ایجاد می شود. در نتیجه، درک ما از این ارتباطات است که فضا را شکل می دهد. برای تعریف فضا می توان از نور، رنگ، بافت، جنس و چیدمان عناصر گوناگون در آن، بهره برد. ایجاد اختلاف سطح، در کف و سقف هم می تواند راهکاری برای تعریف فضا و یا تفکیک فضاهای متفاوت از یکدیگر، باشد.

از عناصر هندسی (نقطه، خط، صفحه و حجم) می توان به گونه ای بهره برد که فضاهای مختلف را تبیین و تعریف کنند. این عناصر بنیادین در زمینه معماری به تیرها و ستون ها، بام، کف و دیوارهای صفحه ای بدل می شوند. دیوارهای خارجی ساختمان، فصل مشترک محیط های داخلی و خارجی مان را بنا می نهد. آن ها، در تعریف فضاهای داخلی و خارجی، شخصیت هر یک را تعیین می کنند. می توانند ضخیم و سنگین باشند و تفاوتی مشخص را میان محیط داخلی کنترل شده و فضای خارجی سوای از آن بیان کنند. و یا می توانند نازک و حتی شفاف نیز باشند در پی آمیختن درون و برون.

پنجره ها و درگاه ها، فضای گذاری میان بخش های داخلی و خارجی یک سازه هستند. مقیاس، شخصیت و ترکیبشان اغلب نشانی از ماهیت فضاهای داخلی میان آن ها دارد.

به محض ورود به ساختمان، احساس وجود سرپناه و محصوریت به ما دست می دهد. این احساس ناشی از صفحات سقف، دیوارها و کف محدود کننده فضای داخلی می باشد. این ها، آن دسته از عناصر معماری هستند که مرزهای فیزیکی و بصری اتاق ها را تعریف می کنند، فضاها را محصور، مرزهایش را تبیین و از فضاهای داخلی مجاور و فضاهای بیرونی جدایش می کنند.

فضاهای اداری
فضاهای اداری و دفاتر کار، جزء اصلی ترین و مهم ترین فضاهایی هستند که اشخاص در طول روز با آن سر و کار دارند و ساعاتی را در این مکان ها می گذرانند، بنابراین، معماری و طراحی داخلی چنین فضاهایی بسیار حائز اهمیت است. بهترین راه حل برای داشتن یک روز کاری خوب و مفید، کار کردن در محیطی آرام، مناسب و استاندارد است و برای دستیابی به چنین محلی، نیاز به طراحی اصولی فضاهای کاری است. بخش هایی مانند ورودی ها، پذیرش مراجعین، مسیرهای دسترسی، دفاتر مدیران و کارمندان، اتاق های کنفرانس و سالن های اجتماعات، بایستی با استانداردهای طراحی همخوانی داشته و از لحاظ رعایت اصول ارگونومی نیز در شرایط مناسبی باشند. (ارگونومی علم مطالعه ی انسان ها در حین انجام فعالیت ها٬ برای درک ارتباط پیچیده میان افراد و جنبه های فیزیکی و روان شناختی محیط، نیازها و روش های فعالیت و کار می باشد.)

عناصر طراحی داخلی یک فضای اداری:

پلان
​توجه به طراحی مناسب و استاندارد پلان یک محیط اداری، به طوری که تمام نیازهای افراد شاغل در آن فضا را پاسخگو باشد و متناسب با نوع کاربری آن محیط باشد. به عنوان مثال، نوع طراحی یک دفتر اداری مختص فعالیت های مهندسی با دفتر کار یک وکیل متفاوت است و باید با توجه به نوع فعالیت، به جزئیات طرح مورد نظر پرداخته شود.

نورپردازی
​نورپردازی مناسب و توجه به حداکثر استفاده از نور طبیعی، یکی از ارکان مهم در معماری داخلی محیط های کاری به شمار می رود. استفاده از نور طبیعی، ترکیبی از علم و هنر است و نور محیط باید در حد مطلوب و مناسب نوع فعالیت در آن محیط باشد و نیز نباید خیرگی و سایه های مزاحم ایجاد کند. همچنین برای استفاده از نور طبیعی باید امکان تنظیم و کنترل نور محیط وجود داشته باشد تا کارایی افراد را افزایش دهد. برای تنظیم نور از پنجره هایی با ابعاد مناسب که در طراحی ساختمانها مورد توجه قرار می گیرد و شیشه های رفلکس و پرده های مناسب استفاده می شود. در صورتی که امکان استفاده از نور طبیعی نباشد، ناچار به استفاده از نورهای مصنوعی هستیم که باید در انتخاب لامپ ها، از نوعی استفاده کرد که بهترین کیفیت نوری و کم ترین مصرف را دارا باشند و در صورت امکان از دیمرها، برای تنظیم نور به جای کلیدهای معمولی استفاده کرد. طراحی سیستم های هوشمند نورپردازی، از روش های مناسب در معماری داخلی دفاتر کار می باشد که به طور چشمگیری از مصرف انرژی کاسته و بر کیفیت نور در فضا می افزاید.

رنگ و بافت
استفاده از رنگ ها و بافت های متناسب با فضای اداری، نیز کمک شایانی در جهت دستیابی به فضای مطلوب کاری می کند. استفاده از رنگ زرد و کرم به دلیل خاصیت انرژی بخشی و استواری در فضاهای اداری توصیه می شود. مشتقات رنگ های سبز، بنفش و خاکستری نیز برای فضاهای اداری به صورت ترکیب با رنگ های دیگر استفاده می شوند. در صورت استفاده از رنگ های خنثی (سفید، خاکستری، مشکی) در دیوارها و سقف، بهتر است مبلمانی با رنگ های زرد و بافتی ساده به کار رود و تابلوها و قاب هایی با رنگ قرمز یا قهوه ای در دیوارها نصب گردد. (برای داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله تاثیر رنگ ها در همین شماره مراجعه کنید.)

کفپوش
​کف فضاهای اداری، بهتر است از جنس سنگ یا سرامیک باشد. استفاده از کفپوش های دیگر بخصوص پارکت، در فضاهای اداری چندان توصیه نمی شود، مگر این که کفپوش های تولید شده جهت استفاده مختص در این فضاها باشند.

مبلمان اداری
مبلمان استاندارد و چیدمان مناسب آن نیز از اساس کار طراحی ایده ال دفاتر کار محسوب می شوند. تهیه مبلمان خوب، استاندارد و هماهنگ با رنگ و فرم فضای داخلی اتاق ها و چیدمان درست و اصولی آنها به طوری که مزاحم رفت و آمد و فعالیت افراد نشود و زیبایی به محیط ببخشد، در طراحی داخلی فضاهای کاری، بسیار حائز اهمیت هستند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد